Paper Links:

The Geysers Geothermal Field, an Injection Success Story

Geysers Jeotermal Sahasi, Bir Enjeksiyon Basari Hikayesi

TOUGH2/PC Application Simulation, Heber Field

Excel Data Reduction Tools and their Application to The Geysers

Veri Araçlari ve Onlarin Geyser Jeotermal Sahasina Uygulanmasi

Smackover-Norphlet, South Wiggins Arch

A Computer Program for Decline Curve Analyses

Statistics Indicate Patterns, Historical Data Aids Search for Oil

Home Home Home Home Home Home Home Home
Home Home Home Publications Publications Travels Home Photos & Videos Home Excel, VBA Home Have Fun Home ODTU/METU Home
Home Home Home Home Home Home Home Home
Previous Paper Next Paper
IX. ULUSAL TESISAT MÜHENDISLIGI KONGRESI VE SERGISI BILDIRILERI, IZMIR, TÜRKIYE

VERI ARAÇLARI VE ONLARIN GEYSER JEOTERMAL SAHASINA UYGULANMASI

M. Ali Khan1, Rich Estabrook2
1- Division of Oil, Gas, and Geothermal Resources, 50 D Street # 300, Santa Rosa, CA 95404 (USA)
2- Bureau of Land Management, 2550 North State Street, Ukiah, CA 95482 (USA)
* Çeviren: Docnet Ümran SERPEN, Istanbul Teknik Üniversitesi, Istanbul, Türkiye
ÖZET
Büyük jeotermal veri-takimlarini sayisal olarak herhangi bir boyuta indirgemeyi saglayan, Microsoft Excel temelli (uygulamalar için Visual Basic kullanilarak) veri azaltma ve görüntüleme araçlari gelistirilmistir. Veriler, çalismaya izin vermek üzere ötelenebilir ve grafik olarak çizilebilir. Büyük veri takimlarini analiz kabiliyeti, algilanamakta zorluk çekilen saha yönetim islemlerine yanitlar getirirler. Debi azalimlari, enjeksiyona tepki, kizgin-isinin gelisimi, kayit cihazlari sorunlari ve veri tutarsizliklari çabuk olarak algilanabilir ve grafik olarak gösterilebilir. Burada biz, Geysers jeotermal sahasindaki verilere bu yöntemin uygulanmasini gösteriyoruz. Biz, veri azaltma tekniklerinin petrol, gaz ve kuyu loglari verileri gibi baska uygulamalarda bile faydali oldugunu düsünüyoruz. Bu yöntemlerin bir kopyasi yazarlardan talep edilebilir.

1. GIRIS
Kaliforniya Koruma Departmani’nin Petrol, Gaz ve Jeotermal Kaynaklar Bölümü (DOGGR) ve ABD Arazi Yönetimi Bürosu (BLM) Kaliforniya’daki petrol, gaz ve jeotermal kuyu isletmecilerinden aylik üretim, enjeksiyon ve ilgili verileri almaktadir. Bu verilerin çogu gizli olmayip,DOGGR web sitesinden (http://www.conservation.ca.gov/) bulunabilir. Verileri görüntü haline getirebilmek için Microsoft Excel temelli güçlü araçlar gelistirilmis olup, dogrudan ya da kisisel kullanimlara göre uyarlanarak kullanilabilir. Bunlar: (1) veri gruplarini kolayca düzenler ve alabilirler, (2) veri takimlarini anlamli boyutlara indirgerler ve (3) verileri grafik olarak sunarlar. Bu araçlarin yardimiyla kullanici verileri farkli sekillerde çabucak ve kolayca gözden geçirebilir. Veri gidisatlari ve farklilasmalar onlari ayirt etmek için daha görünür hale gelirler. Saha çapinda ortalama üretim ve ortalama kuyubasi basinci 6:1 oranda küçültülmüs olarak Sekil 1’de çizilmistir. Yorumlanacak çok nokta vardir. Bununla birlikte, ayni veriler 1050:1 oraninda ugun bir sekilde küçültülmüs (Sekil 2), açik bir gidisat ve kullanilabilir bilgi ortaya çikmistir.

Sekil 1: Geysers. Saha bütünü için ortalama üretim ve ortalama enjeksiyona karsin zaman 6:1 küçültülmüs.

Sekil 2: Geysers saha bütünü için ortalama aylik üretim debileri ve ortalama kuyubasi akis basinçlari.

2. GEYSERS’IN KISA HIKAYESI
Geysers sahasi, ABD Kaliforniya’ daki San Fransisko kentinin 70 mil kuzeyinde olup, 1960 yilinda 12 MW’lik bir santral ile üretime geçmistir. Sahanin gelisimi 1979-1989 yillari arasinda hizlanirken sahada kuyubasi akis basincindaki azalma 1984 yilindan itibaren baslamistir. Yeni kuyularin delinmesine ve kurulu kapasitenin artirilmasina ragmen, buhar üretimi 1987’de 112 milyar kg ile en üst seviyeye çikmistir. Geysers’de 1976’dan 1980’e kadar, sogutma kulelerinden kurtarilan miktardaki kitlesel yerine koyma (akiskan reenjeksiyonu) debisi %24 civarindaydi.

1980’den 1993’e akarsu ve dereler kullanildi ve bundan ötürü kitlesel yerine koyma %28’e yükseldi. Buhar azalmasi sonunda ve 1997’den sonra eklenen Lake Country boruhatti enjeksiyonu dolayisiyla, kitlesel yerine koyma %55’e yükseldi (Sekil 4). Lake County sehrinin 42 km’lik boru hatti ayda 1.05 milyon kg islenmis atik suyu Geysers’e, ek buhar olusturan enjeksiyon için tasimaktadir.

Sekil 3: Geysers sahasi yillik buhar üretimi, enjeksiyon debisi ve kütlesel yerine koyma yüzdesi.

Sekil 4: Geysers jeotermal sahasi.

Santa Rosa ve diger Sonoma Bölgesi belediyelerinden 1.25 milyon kg/ay islenmis atik su ek boru hatti 2003 aralik ayinda islemeye basladi. Her iki boru hattindan ve diger kaynaklardan saglanan bugünkü kütlesel yerine koyma yaklasik %80 civarindadir[1]. Bu buhar üretiminde sürdürülebilir bir artis, yogusmayan gaz üretiminde azalma, daha iyi elektirik üretim verimliligi ve havaya daha düsük emisyon sonucunu dogurmustur. Geysers, dünyadaki en büyük isi madenciligi isletmesi haline gelmistir. Aralik 2008’e kadar, Geyser 2394 milyar kg buhari üretmis (Sekil 5) ve 954 milyar kg akiskani enjekte etmis olup, bunun sonucundaki kitlesel yerine koyma %39.9’dur.

Sekil 5: Geysers sahasinin bütününde kümülatif üretim, kümülatif enjeksiyon ve kümülatif net kitlesel yerine koyma.

3. VERI SETI
DOGGR web sitesi vasitasiyla isletmeci sirketlerin dosyalamasi gereken petrol, gaz ve jeotermal kuyularinin aylik kuyu raporlarini açmakta ve korumaktadir. Atik ve gözlem kuyulari gibileri de bunlara eklenmektedir. Jeotermal kuyular için aylik üretim, enjeksiyon ve kuyubasi basinçlari (daha çok akis basinçlari), sicaklik, anlik üretim ve enjeksiyon debileri, kuyu durumlari ve kuyu tipi bilgileri saklanmaktadir. Kuyu adi, kuyu kimlik numarasi (API) ve kuyu lokasyonu da verilmektedir. DOGGR web sitesinde veri takiminin detayli bir tanimina erisilebilir. Isletmeciler tarafindan sunulan veriler sayisal sinirlamalara karsi kontrol edilir ve veritabanina yerlestirilir.

4. ARAÇLAR
Geysers sahasi veritabaninda bir milyondan fazla noktasal veri vardir. Bu kadar büyük sayidaki veri, bir sahayi gösteren bir grafik herhangi bir anlamli gidisati temsil etmek için bile asiri kalabaliktir (Sekil 1). Yalniz bir grafik yapilsa bile, tekrarlanan analizler için degisen veri noktalari çok karmasik ve yavastir. Bundan ötürü, veri islemini iyilestirmek için bir alet takimi gelistirildi ve Geysers sahasindan örneklerle sunulmaktadir. Tüm bu bilgisayar araçlari için Microsoft Excel önde giden bir çalisma platformudur. Veriler Microsoft Access’ten veya benzer bir veri tabanindan alinmaktadir. Bu araçlardan bazilari Access ve Excel içindeki elle yapilan islemler olarak bulunabilir, fakat otomasyon verilerin degisik yollarla analizini daha kolay ve hizli yapilmasini saglamaktadir. Veriler islendiginde, bütünüyle yepyeni bir anlam kazanmaktadir.

Üç esas alet bilesen takip edilmektedir: 4.1. Veri Girisi
Excel makro temelli diyalog kutusu bir Microsoft Access veri tabani kullanarak, önceden belirlenmis soru temelli veri gruplarini otomatik olarak almaktadir. Bu sorgular degisen gereksinimlere uyarlanmak üzere tadil edilebilirler. Diger bir seçenek, veri azaltan aletler için veriyi çalisma alanina kopyalayip yapistirmaktir.

4.2. Veri Azaltma
Genel olarak; yil, ay, fiziksel sinirlar, belli bir kuyu vb. veri takimlari içindeki varolan kriterleri kullanarak büyük veri takimlari azaltilabilir. Burada verilen veri azaltma teknigi herhangi böyle bir kritere gereksinim duymaz; basit ama güçlüdür. Kullanici herhangi bir sayisal veri azaltma orani kullanmayi seçebilir. Örnegin, eger bir kullanici 100:1 gibi bir veri azaltma orani seçerse, program herbir sonraki 100 veri noktasinda islem yapar ve tek bir veri noktasina azaltir. Herbir azaltma grubu için veri takimi, veri tablosu basindan itibaren, en son degerine kadar sirasiyla seçilir. Veri azaltma islemine baslamadan önce kullanici veri tablosunu gerektigi gibi gruplandir. Geyser için, biz veri tablosunu yil, ay ve rastgele sayi olarak gruplandirdik. Bu, herhangi bir tarafa meyletmeksizin, veri tablosunu gruplandirir. Bazen, siralanan veri takimlari uygun düserse, rastgele faktörün girmesi verinin gereksiz yere dagilmasina katkida bulunur. Kullanici tek veri noktalarinin nasil üretildigini seçebilir. Bu seçenekler: bir ortalama, bazi en yüksek ve en düsük degerleri ihmal eden bir ortalama, toplama, birktirme (kümülatif), “median”, “mode” ve en yüksek veya en düsük sayi gibidir.

Kriter olarak geleneksel veri azaltma ile karsilastirildiginda bazi sonuçlar siradisi görünebilir. Örnegin, eger veri ortalama veya kümülatif olarak azaltiliyorsa, sonuçlar normal veri azaltma tekniklerine benzer olacaktir; fakat eger azaltma toplayarak yapilirsa, sonuç toplamlari büyük veri azaltma oraniyla daha büyük degerler verecektir.

Her bir aracain “Help” yardim menüsünde detayli talimatlar saglanmistir. Otomasyonu maksimize etmek için özel bir dikkat gerekir; böylece kullanici en kisa zamanda mümkün olan en çok farkli kombinasyonlari isleme sokabilir.

4.3. Veri Grafikleme
Yukarida bahsedilen veri azaltmanin grafik gösterimi de otomatik oalrak gerçeklestirilmistir. Kullanici çabuk grafikleme, karsilastirma, sapmanin düzeltilmesi ve egri çakistirma için veri takimlarinin farkli kombinasyonlarini kolayca ve çabuk degistirebilir.

5. VARSAYIMLAR
Böyle büyük bir veri takimini analiz ederken, ölçülen verilerdeki ölçüm belirsizliklerinin etkileri ve rastgele degisimler azalma egilimindedir. Küçük degisimlerin yoklugunda, büyük degisimler daha göze çarpan ve gerçek olaylarlailiskili hale gelir. Yazarlar verinin “aggregate” analizinin faydasini gözlemislerdir[2,3]. Bununla birlikte enstrüman ve ölçüm hatalari büyük veri takimlari kullanilarak elimine edilemezler ve düzeltilmedikçe hatali sonuçlara götürürler. Eski bir söz olan “çöp içeri-çöp disari” söylemi burada her hangi bir hesaplama yöntemi için çok dogrudur.

Bu araçlarla üretilen veri noktalari her bir tek noktanin agirligi veya göreli lokasyonu dikkate alinmaksizin tamamen matematikseldir. Bununla birlikte, veri gruplarini olusturmak için bireysel kuyularin mantiksal seçimi anlamli sonuçlar dogurur. Bu tür matemetiksel ortalama kullanarak ve düzeltilmemis verileri kullanarak verileri analiz ederken kullanici göreli sonuçlari somut veri noktalarina baglamadikça, sonuçlar genel ve somuttan çok göreli olmalidir.

Bu bildiride, kuyubasi verileri kuyudibi verilerine göre düzeltilmeden kullanilmistir. Bu halka açik verilerin kullanilmasi nedeniyledir. Diger bigiler kullanilsaydi bile, birçok belirsizlikler nedeniyle, veri kalitesine anlamli bir sey eklemeyecekti[4]. Bu, buhar kuyu içinde akarken olusan isi kaybi, üretim debisi diger kuyularla baglanti ve kayit cihazlarinin yerlesimi etkisini de içermektedir.

Geyser’de basinç verisi tipik olarak akis-ölçerlerin parçasi olan ve çogu akis kontrol vanalarinin mansap (akis-alti) tarafinda olan transmitter’lerden gelmektedir. Bundan ötürü, kaydedilen basinçlar rezervuar performansi disindaki faktörler tarafindan etkilenmektedirler. Boru-hatti sürtünme basinç kayiplari, diger kuyular (birçok kuyu birbirine baglidir) ve santral giris basinçlarinin hepsi kaydedilen basinci etkiler.

Bu bildirinin amaci Geysers verilerinin yorumlanmasini saglamak degildir, fakat, gerçek hayatta bu veri azaltma aletlerinin kullanilmasinin bazi örneklerinin sunulmasidir.

6. SONUÇLAR

6.1 Saha Sonuçlari
Sekil 2, Geysers sahasinda aylik kuyu basina ortalama buhar üretimi ve bütün kuyular (700 kadar) için kuyubasi basinçlari grafik olarak gösterilmektedir. Azalma orani 1050:1’de biz 137000 veri noktasini saha basina 131’e yogunlastirdik ve onlari bu grafikte gösterdik. Bu çalismada gösterilen basinçlar akis basinçlari varsayilmaktadir. Fakat, kuyular kapatildigi veya kisildigi zaman, rapor edilen akis basinçlari kapama basinçlarina yaklasmaktadir. Böyle bir büyük veri azalmasina ve sahanin farkli yerlerinde degisen kosullara ragmen basinç-üretim arasindaki ters iliski ve diger saha kosullari açik bir sekilde görünmektedir. Bir sebep, bu 700 kuyunun çogunun birbirine bagli olmasidir; bundan ötürü, kaydedilen kuyubasi akis basinçlari belli bir yere kadar zaten ortalanmistir. Diger muhtemel sebep, çok kiriklanmis Geysers jeotermal rezervuari tipik bir petrol ve gaz kuyusundan daha çok kuyular arasi iletisimi kolaylastirmaktadir..

The objective of this paper is not to provide an interpretation of The Geysers data or future forecasting, but to present some examples of using these data-reduction tools with real life data.

Sekil 2’de saha boyunca olusan degisimlerin bazilari asagida verilmektedir:

Periyod-1’de (1960-1969),ortalama üretim debileri ve ortalama basinçlar çok salinmaktadirlar. Bu, birçok yeni kuyunun baslangiçta kapanmasi (yani, basinç artisi), fakat sonra yeni bir santral devreye alininca, üretime alinmasi (ani basinç düsümü) sonucunda olusmustur.

Periyod-2‘de (1970-1986), saha gelisiminin çogu tamamlanmis ve göreli olarak kararli buhar üretimi ve enjeksiyon korunmaktadir.. Bazi basinç salinimlari kuyularin kisilmasi dolayisiyla görünmektedir.

Periyod-3 (1987-1996), üretim ve basinç çok kararli bir azalimda, çünkü kuyularin çogu açik vana pozisyonunda üretmektedir. Sahanin 48 yillik tarihi boyunca bu en dengeli kosuldur ve dolayisiyla azalim egri çakistirma için en uygun periyottur.

Periyod-4 (1995-2008) büyük degisikliklerle karakterize olmaktadir. 1995-1997 kislarinda önemli üretim kisintilari satis anlasmalarindan kaynaklanmisti. Eylül-1997’de Lake County boru hattinin isletmeye açilmasiyla, kütlesel yerine koyma %55’’e artti (Sekil 3 ve 4). Aralik 2003’te Santa Rosa boru hattindan ek suyun enjeksiyonuyla kütlesel yerine koyma %80’e çikti. 1998 yilindan beri, basinç düsümü degismezken, kuyu basina üretim debisi sabit kaldi. Bu ek üretim ek enjeksiyona atfedilmistir.

6.2 Güneydogu Geysers Sonuçlari
Güneydogu Geysers alani 1997 Eylül’den beri Lake County’den getirilen aylik 1.05 milyon kg ek akiskanin enjeksiyonundan en çok etkilenen yer olarak tanimlanmistir. Bu kitlesel yerine koymayi %30’dan %70’e arttirmistir. Geyser’in bu kisminda 152 üretim ve 28 enjeksiyon kuyusu bulunmaktadir.

Sekil 6 Güneydogu Geysers sahasinin ortalama kuyubasi akis basinci ve kümülatif buhar üretiminin (200:1 azaltma) çapraz grafigidir. Yil 1985’ten 1997’ye kadar kitlesel yerine koymanin %29-33 oldugu zamanlar iliski dogrusaldir (Sekil 7). Bu dogrusal iliski, veri azaltma aletleriyle ortalamanin bir göstergesi olarak kendini göstermemektedir, çünkü Geysers’de birçok kuyu benzer dogrusal iliskiye sahiptir. Bu dogrusal iliski esas olarak basinç basina buhar üretiminin azalma oranini tanimliyor[5]. Analitik bir açiklama olmaksizin böyle bir iliski ampirik azalma egrisi denklemlerine benzemektedir. Bu azalma egrileri, extrapolasyonun saglikli bir tahminini ve rezervuar ve saha parametreleri degismedikçe kestirim yapma imkani saglmaktadir. Normalize edilmis buhar üretimi ile kümülatif buhar üretiminin tersi arasinda, kuruma periyodunun baslagicinda sona eren, dogrusal bir iliski rapor edilmektedir[6]. Eylül 1997’den baslayarak kitlesel yerine koyma %70’e yükselmistir. Bunun sonucunda 1998’den 2001’e kadar basinca karsin kümülatif üretim gidisati (Sekil 6), basinç azaliminin düstügünü gösteren, dikeye yakin bir gidis almistir. 2001’den sonra rezervuar tekrar doymus hale gelirken gidisat orijinal azalma oranina geri döner görünmektedir.

Sekil 6: Güneydogu Geysers sahasi. Kuyubasi akis basinci ve toplam buhar üretimi iliskisi.

Sekil 6’daki grafikte azalma orani gidisatini daha görünür kilmak için, kümülatif üretimi y eksenine ve p’yi (p/z yerine) x eksenine çizerek geleneksel yaklasimi ihlal ettik.

Geyser’de 1,440x109 kg’lik kitlesel çikarimla ve bilinen anlamli bir dogal akiskan beslenmesi olmaksizin, 48 yillik üretimin arkasindan, rezervuar basinci 500 psi’dan 80 psi’a düsmüstür[8]. Sahanin çogu belli bir dereceye kadar kizma (superheat) göstermistir. Düsen basinç ve kizma basarili enjeksiyon stratejileri için bir kriter olarak kullanilmistir[8] . Reyes and Horne [9], yerel olarak hareketli buhar üretildigi (buhar ve yogusmayan gazlar) ve hareketsiz suyun buharlastigi Geysers’de kurutma durumunu tanimlamislardir. Böylece, kizma esas olarak rezervuarin nasil kurudugunun ölçüsü olmakta ve ayrica, rezervuara enjekte edilen suyun buharlasmasi için ne kadar artik isi bulundugunun göstergesi olmaktadir. Bu buharlasan su çok hareketli olabilir ve basinç düsen yere (üretim kuyusuna) dogru akar. Bundan ötürü, düsük kizginlikta (doymusluga yakin) olan bir rezervuar, enjekte edilen suyun önemli bir kismini buharlastiracak isiya sahip degildir.

Sekil 7: Güneydogu Geysers sahasi.

7. TUZAKLAR
Herhagi bir istatistik yöntemde oldugu gibi, kullanici gruplandirdigi bilgilerin tipi ve veriyi nasil azaltacagi konusunda dikkatli olmalidir. Ilgisiz gruplar, yanlis veri azaltma kriterleri, konu disi istatistikle gruplama, veya anlamsiz istatistik geçerli görünen sonuçlar verebilir, fakat onlarin geçerliligi gerekli degildir.

Sonuçlari etkileyecek diger bir faktör de azaltma baslamadan önce verinin siralanmasidir. Simdiki veri azaltma teknigi kayit sayisina dogru taraflidir. Bu konuda daha çok seçenek üzerinde çalisiyoruz.

8. PETROL VE GAZ IÇIN KULLANIMI
Jeotermal verilere ek olarak veri azaltma yöntemleri petrol, gaz ve diger veri takimlarina uygulanabilirler.

9. TARTISMA
Burada sunulan ve Geyser verileriyle test edilen veri azaltma aletleri büyük miktardaki verilerle saglikli bir sekilde kullanilabilir. Kullanici herhangi bir tek kuyu kombinasyonunu, veya veri takimi olusturacak gruplari seçebilir ve görüntülenecek kadar bilgiyi azaltabilir. Dogal olarak, herhangi bir azaltma aletinde oldugu gibi, kullanici ne tip bir bilginin gruplandigi ve veri azaltmanin nasil yapilacagi konusunda dikkatli olmalidir. Ilgisiz gruplar ve yanlis veri azaltma kriteri geçerli görünen sonuçlar verebilir, fakat onlarin anlamli olmasi gerekmez. Sonuçlari etkileyen diger bir faktör, veri azaltmadan önceki veri siralamasidir. Simdiki veri azaltma teknigi kayit sayisina dogru taraflidir. Gelecekteki çabalarimiz bu tarafliligi elimine etmek için diger seçeneklerin saglanmasi yönünde olacaktir. Bu veri azaltma tekniginin olumlu ve olumsuz yönlerini açikladiktan sonra, bizim kanimizca dogru çabayla, bu teknik, veriden anlamli bir seyler çikarmak için sonsuz imkanlar yaratmaktadir. Ek olarak, veri azaltmadan önce hangi alanin (kolon) siralandigi, bu isleme daha çok boyut eklemektedir. Biz veri azaltma aletlerinin petrol, gaz ve kuyu logu verileri gibi yerlerde faydali olarak uygulanabilecegine inaniyoruz.

Okuyucular yazarlardan bu yazilimlari temin edebilir ve sonuçlarini paylasabilirler.

KATKI BELIRTME
Bu projeye bir çok meslekdasimizin emegi geçti. LBNL’den M. Lippmann; Calpine’dan K.Goyal, A.Pingol ve M. Stark’a, NCPA’dan Steve Enedy’ye, EPA’dan G. Robin’e; DOGGR’den G. Robin of EPA; E. Johnson, ve L. Tabilio’ya; ve yardimlari için P. Akhtar’a özellikle tesekkür ederiz. Bu makalenin yayinlanmasina izin verdikleri için DOGGR ve BLM’ye de tesekkür ederiz.

KAYNAKLAR
[1] STARK, M. A., et al., “Santa Rosa—Geysers Recharge Project, Geysers Geothermal Field, California, USA.” Proceedings of the World Geothermal Congress, Antalya, Turkey, 2005.

[2] BARKER, B.J. and A.S. Pingol, “Geysers Reservoir Performance—an Update.” Proceedings of the Twenty-Second Workshop on Geothermal Reservoir Engineering, Stanford Univ., 1997.

[3] KHAN, M. A., “Historical Data Aids Search for Oil.” American Assoc. of Petroleum Geologists-Explorer, v. 14 , 1993.

[4] GOYAL, K.P., and T.W. Box, “Geysers Performance Update Through 2002,” Proceedings of the Twenty-Ninth Workshop on Geothermal Reservoir Engineering, Stanford Univ., 2004.

[5] KHAN, M. A., “A New Computer Program for Geothermal Decline Curve Analyses.” Geothermal Resources Council Transaction, v. 22, 1998.

[6] REYES, J.L.P., K. Li, and R.N. Horne, “A New Decline Curve Analysis Method Applied to The Geysers.” Proceedings of the Twenty-Ninth Workshop on Geothermal Reservoir Engineering, Stanford Univ., 2004.

[7] BEALL, J.J., M.C. Adams, and J.L. Smith, “Geysers Reservoir Dry Out and Partial Restoration Evidenced by Twenty-Five Years of Tracer Tests.” Geothermal Resources Council Transaction, v. 25, 2001.

[8] ENEDY, K.L., “Downhole Enthalpy and Superheat Evolution of Geysers Steam Wells.” Geothermal Resources Council Transaction, v.13, 1989.

[9] REYES, J.L.P., and R.N. Horne, “Inferred Water Saturation in The Geysers Based on Well Performance Data.” Proceedings of the Twenty-Eighth Workshop on Geothermal Reservoir Engineering, Stanford Univ., 2003.

ÖZGEÇMIS
M. Ali Khan
Email: akhan@conservation.ca.gov

M. Ali Khan Kaliforniya eyaleti, Petrol, Gaz ve Jeotermal Kaynaklar Bölümü, Çevre Koruma Birimi’nde görevlidir. Jeotermal sondaj, üretim ve enjeksiyon islemlerini denetler, teknik verileri dagitir ve kamu sagligi ve güvenligi ile ilgili toplantilari destekler. Khan maden mühendisliginde lisans ve yüksek lisans, jeoloji mühendisliginde yüksek lisans derecelerini Ortadogu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’den aldi. 30 yildir ABD, Pakistan, Almanya ve Türkiye’de petrol, gaz ve jeotermal sektöründe çalismaktadir. Kariyerinin baslangicinda, Elektrik Isleri Etüt Idaresi, Ankara’da çalisti. Master derecesinden sonra, Wintershall AG’de Pakistan’da deniz sondajlarinda ve Almaya Barnstorf’da çalisti. Daha sonra Gulf Coast firmasinin Amerika operasyonlar müdürü oldu. Son 16 yildir kuzey Kaliforniya’daki Geysers sahasinda çalismaktadir. M. Ali Khan Amerikan Petrol Jeologlari Dernegi, Gulf Coast bölümü “En iyi Makale” ve “Petrol ve Gaz Aramada Yeni Fikirler” “Leverson” ödülü ,le Kaliforniya Çevre Koruma Bölümü “Üstün Basari Ödülü” sahibidir.

Rich Estabrook
Lisans, Petrol Mühendisligi, Montana Tech, 1984. 1984-Devam ediyor: Kuzey Kaliforniya, Oregon ve New Mexico’da fedaral jeotermal operasyonlarin izlenmesi ve ruhsatlarindan sorumludur. Ayrica, ulusal BLM (Birlesik Devletler Arazi Yönetim Bürosu)’de dogal gaz ölçümlerinde çalismaktadir.